Tartalom
A helyszíni felmérés és az igények feltérképezése 2
A pódium fő részei és alkotói egy kicsit részletesebben 5
Az ajánlat és a megrendelés 10
Szerelési feladat előkészítése, helyszíni egyeztetés 10
A kész pódium átadása és konklúziók 14
Galériás polcot szeretnénk
December végén, az év vége előtt pár nappal jelentkezett az igény egy leendő ügyfelünktől.
A beérkezett ajánlatkérés csupán annyit tartalmazott, hogy galériát szeretne az ügyfél egy olyan területre, ahol szerelési és javítási feladatokat végeznek, karbantartó raktár, ami napi kapcsolatban áll a termelőüzemmel. Részletesebben a helyszínen kívánja megbeszélni a feladatot és kérte, hogy ezért vegyük fel vele a kapcsolatot. Tárcsáztuk az ajánlatkérésen lévő számot, annak érdekében, hogy megtudjuk, hogy mi is a feladat. Az ügyfél megköszönte, hogy gyorsan felhívtuk, és tájékozatott minket, hogy mihamarabb szeretne ajánlatot kapni a galériára, mert a következő negyedév végén már használatba kívánja venni azt. Így megkért minket, hogy még az év vége előtt menjünk el hozzá és a helyszínen beszéljük meg a feladatot.
Meggyőződésünk és tapasztalatunk, hogy egy jó műszaki megoldást, csak az ügyféllel egyeztetve, a problémák és feladatok feltérképezését követően áll módunkban adni.
„Azt gondoljuk, hogy mi nem csak vasat akarunk eladni, hanem egy jól működő, megbízható megoldást.”
Egyeztettünk egy időpontot másnapra majd, megkértem kollégámat, hogy ő is jöjjön el velem felmérésre, mivel tapasztalatunk alapján egy galéria felmérése két fővel mindig hatékonyabb és pontosabb. Gyakran előfordul az is, hogy egyikünk olyat is észrevesz a helyszínen, amit a másik éppen nem, vagy éppen olyan kérdést tesz fel, amivel a tervezéshez fontos adat kerülhet felszínre.
Az ügyfél elmondása és alapján a karbantartó műhely és raktár nagy belmagasággal rendelkezik, de az alapterület nem elegendő egy karbantartó műhely és egy raktár egy szinten történő elhelyezéshez. Így naponta jelentkeznek már a szűk hely miatti problémák és egyre nehézkesebb az adott helyen való munkavégzés is.
A helyszíni felmérés és az igények feltérképezése
- Az alapterület valóban nagyon szűkös, és a két területre delegált funkció (karbantartó műhely és raktár) valóban nehezen fér el egymás mellett és így sok a fennakadás és az időveszteség.
- A terület belmagassága alkalmassá teszi a helyet galériás polcrendszer vagy pódium fogadására.
- A funkciók alapján elegendő a padló+1 szint kialakítás.
- Mivel a földszinten kerülne kialakításra a műhely és a felső szinten a raktár így nem galériára, hanem pódiumra van szükség.
- A minél nagyobb földszinti szabad terek érdekében a minimális alátámasztású pódium kialakítását kell preferálni.
- A pódium tartóoszlopai a fogadó beton burkolathoz hozzá furhatóak, padlófűtés az adott területen nincs.
- A földszinti területen a karbantartó gépek és eszközök mozgathatóak, így jól illeszthetőek majd a pódium tartóoszlopai közé.
- A rövidebbik falon lévő elektromos szekrényhez történő szabad hozzáférést biztosítani kell, ennek figyelembe vételével kell kialakítani a pódium tartó és merevítő szerkezetét.
- A járófelület szintje legyen +2600 mm.
- A feljáró lépcsőt nem szükséges a pódiumon belül kialakítani, hanem lehet azon kívül egy külső lépcső illesztésével.
- A külső lépcső miatt a pódium alatti teljes terület szabadon használható.
- Szükség van egy raklap feladó kiépítésére a nagyobb termékek és áruk emeleti szintre történő juttatásához.
- A raklap feladó védelmét nem lehet kialakítani biztonsági billenő-kapuval, mivel a felső szinten az túl nagy helyet foglalna el. Így toló-kapuval ellátott raklapfeladó kerül tervezésre.
- A raklapfeladó kapacitása max. 500 kg/EUR raklap kell tervezni.
- Az emeleti területen, ahol a raktár kerül kialakításra, meglévő UGP ES konzolos egyoldalas állványok kerülnek fel. Bővítésként további UGP ES egyoldalas állványok, hagyományos csavaros salgó polcok, valamint zárható szekrények kerülnek telepítésre.
- Az emeleti területen csak gyalogos közlekedés lesz, esetleg nagykerekű kiskocsis termékmozgatás.
- Az emeleti területen a hidraulikus raklapemelővel (békával) történő anyagmozgatás tilos.
- Az emeleti területen az igényelt teherbírás max. 500 kg/m2 (egyenletesen megoszló terhelés esetén)
- Az emeleti területen minden oldalon védőkorlát kialakítása szükséges.
- A mennyezetről egy légtechnikai cső halad egy földszinti karbantartó géphez, amely csőnek biztosítani kell a pozícióját a járófelületen keresztül a földszintre. A pódium tartó fő-és segédgerendáit, valamint a vízszintes andrás-merevítő elemeket az igény figyelembevételével kell megtervezni.
- A végteljesítési határidő nagyon szűk, így a tervezésre és az ajánlat elfogadására, a két hetes karácsonyi leállást, a négy hetes gyártási határidőt figyelembe véve max. két hét áll rendelkezésre.
A megbeszélés végén megkértük az ügyfelet, hogy bocsássa rendelkezésünkre a terület alaprajzát és metszetét dwg. formátumban. Illetve kértük, hogy a rajz ellenére hagy végezzük el a terület felmérését, felrajzolását (hosszúság, szélesség, belmagasság, területi jellemzők, belógó tárgyak és eszközök berajzolása, stb) valamint, engedélyét kértük néhány fénykép készítésére a „fontos részletekről”. Így lehetőségünk nyílik a kapott rajz és a helyszíni felmérés alapján a tervezett pódium polcrendszer helyszíni rajzra történő milliméter pontos beillesztésére.
A tervezés
A terület alaprajzát gyorsan megkaptuk e-mailen, így a felméréssel és a saját kis rajzunkkal nekiláttunk a rajzi tervezéshez.
Mivel pódium rendszerre van szükség, ami padló+1 szintes, és a teherbírás 500 kg/m2, így meg tudtuk határozni a pódium típusát is: UGP TS rendszer megfelelő lesz. A megadott pódium rendszer többféle teherbíráshoz használható és az oszlop kialakítása alkalmas arra, hogy egy oszlopról négy irányba is telepíthessünk tartógerendát.
A tartóoszlopok, a tartó fő-és segédgerendák, valamint járófelület típusát a gyár által előírt teherbírás és tervezési segédlet alapján határoztuk meg. Ezen tervezési mechanizmus a legszigorúbb európai szabványok, referencia standardok és az illeszkedő magyar szabványok alapján került meghatározásra, melyek közül a legismertebbek a következők:
- EN15512: 2020+A1 2022 Standard
- TÜV,
- EN 1090 CE,
- MSZ EN 15635
Ezen szabványok alapján lehet a biztonságos tervezést garantálni mind a megrendelő, mind a tervező számára.
A teherbírás adatok és jellemzők figyelembe vételével meghatároztuk a pontos oszlop típust, valamint a tartógerenda és keresztgerenda hosszokat és keresztmetszeteket, a járófelület típusát valamint a merevítések helyét, típusát és mennyiségét.
A pódium fő részei és alkotói egy kicsit részletesebben
Tartóoszlopok és talpak
A zárt kialakítási UGP TS tartóoszlop négy oldala is alkalmas tartógerenda fogadására így ideális pódium állványszerkezet függőleges tartóelemeként.
A teherbírás jellemzők alapján az UGP TS6R típusú oszlop lett kiválasztva, aminek fő jellemzője, hogy az oszlop belső felületén, adott magasságig, egy merevítő belső mag került kialakításra, így biztosítva adott pódium állékonyságát.
A talp kiválasztásnál, figyelembe vettük a szabad és megtámasztatlan oszlopnyílást, így nem egy standard talpat, hanem egy erősített, az oszlopon nagyobb felületen csatlakozó, külön a pódium állványoszlopokhoz kialakított, ún. három szemes merevített talpat választottunk, amit a gyár által meghatározott nagyszilárdságú alapcsavarokkal lehet a padlóhoz rögzíteni.
Tartógerendák és segédgerendák
Alapvetően az oszlopok tengelytávolsága és gerendákra jutó teherbírás alapján került meghatározásra a gerendák mérete és profiljának típusa. Mivel standard közeli oszloptengelyeket állítottunk be, az emeleti járófelület teherbírás igénye sem kiugró, és a földszinti belmagasság sem szab szűk mozgásteret a tervezésben, így a gyakran használt és bevált tartógerenda hosszokkal és profilmagassággal számolhattunk. Az igényelt felhasználási körülmények miatt (emeleti szinten a tárolás kézipolcon, ahol teherbírás a talpon adódik át a járófelületre és a gerendákra) főgerendák esetén a dupla 172 mm magas tartógerenda profillal számoltunk, míg a segédgerendák esetén 140 mm magas profilú elemekkel. Bár ezen profil méretekkel egy kicsit túlméreteztük, túlbiztosítottuk a tartógerendákat, (úgy, hogy a bekerülési költséget nem emeltük meg!) de egy pódium esetén a biztonsági tényező növelése csak előnyére válhat egy egyedileg tervezett tartószerkezetnek.
A gerendák mennyisége és elhelyezése tekintetében a hagyományos tervezési folyamaton mentünk keresztül, azon kivétel figyelembevételével, hogy a légtechnikai cső számára is biztosítani tudjuk a tartófelületen történő biztonságos és esztétikus elhelyezést egyaránt. Ehhez egy speciális kapcsolófejjel rendelkező keresztgerenda-párt terveztünk a nyílás köré.
A járófelület
Mind galéria mind pódium esetén a járófelület egy acél 58 mm magas többszörösen merevített „bordáslemez”, amely többféle felületi kivitelben elérhető. Adott feladatra, a teherbírás jellemzők figyelembe vételével és tudva, hogy a tárolás polcokon fog történni, a H58D típusú járófelület került kiválasztásra. Ezen típus biztosítja a maximális teherbírást, még akkor is, ha a teherbírás nem egyenletesen adott felületen, hanem polclábakon adódik át a járófelületre. Természetesen ekkor is figyelembe kell venni a maximális teherbírást.
A Járófelület kivitelére a zárt, nyomott mintás kialakítást választottuk, mert így nem sima a járófelület (kevésbé csúszik), illetve mivel zárt a felület sem a por, sem pedig az apró tárgyak, alkatrészek nem hullanak le a földszintre. A zárt kialakítás révén persze a fény sem jut le, viszont a pódium alsó felületére mindenképen szükséges a világítás kiépítése, a gépek és berendezések biztonságos megvilágítása érdekében.
Lépcső
A lépcsővel szemben támasztott követelmények a felmért információk alapján a következők:
- A pódium területéről kívül helyezkedjen el
- Kényelmes feljutást biztosítson a lépcsőn való közlekedés
- A földszintről a pódium járófelület szintre kell, hogy feljusson, azaz + 2600 mm-re
- Mivel a lépcső a tervezett pódium jobb oldalán helyezkedik el, így az érkező felületnek balra kell befordulnia a fenti járófelületre
- A lépcső szélessége 1000 mm kell, hogy legyen
- A lépcső mindkét hosszú oldalán korlát szükséges
A lépcső kialakításának kiválasztásánál figyelembe vettük, hogy a lépcső lényegében egy zártszelvény vázból álló hegesztett acélszerkezet, gyári lépcső járófelület lapokkal. Így az a padlóhoz lefúrva, a merevsége okán egy külső merevítő blokként szolgál a pódium esetén, amennyiben azt a megfelelő helyeken, a pódium szerkezethez rögzítjük.
Merevítések és andrás-feszítő elemek
A gyári előírások alapján a megfelelő helyekre beterveztük a szükséges merevítő elemeket.
Függőleges merevítő elemek: Mivel a pódium L alakban sarokban helyezkedik el, így ezen L alakban adott a függőleges merevítés lehetősége, viszont, hogy a merevítés még zártabb legyen U alakban terveztük a merevítő elemeket. A homlok oldalon biztosítani kell a bejárást a pódium alá, viszont a két rövid oldalon és a hátsó hosszú oldalon lehetséges a merevítések alkalmazása. (Azon rövid oldalon ahol a lépcső helyet kap, amúgy sem lehet bejutni a pódium alá)
Függőlegesen az oszlopok közé telepített nagy kapcsolófejes gerendák, a megfelelő magasságokban és mennyiségben, biztosítják a függőleges irányú merevítést.
Vízszintes merevítő elemek: a járófelület alatt, a tartógerendákra telepített andrás-kereszt merevítések (merevítő pálcák plusz feszítő elem alkalmazásával) a megfelelő mezőben megakadályozzák a pódium szerkezet ilyen irányú mozgását.
A korábban ismertetett zártszelvény lépcső, megfelelő rögzítése a pódium szerkezethez további szabadságpontok blokkolásával még merevebb önálló pódium szerkezetet biztosít.
Korlát elemek
Járószint magassága: + 2600 mm
Szükséges korlát magassága: min. 1300 mm
Így az oszlopok magassága: 4000 mm, tehát a korlát magassága 1400 mm
1400 mm > 1300 mm tehát biztonságos
A korlát elemek nem egyszerű csőprofilok, hanem 70 mm magas gerenda profilok, amelyek a nagy kapcsolófejek segítségével hosszan közrefogják az oszlopokat (megadják a megfelelő távolságot és merevítenek), valamint lehetőséget biztosítanak arra, hogy a pódium szinten elhelyezett polcok és szekrények külső rögzítése pontjaként is szolgáljanak. (kép)
Raklap feladó és védelme
A raklap feladó a megadott mezőben került kialakításra, (közvetlenül a feljáró lépcső mellett) amely a felrakó targonca szempontjából a legideálisabb elérési pontot biztosít. Ezzel minimalizálva az adott területen történő targonca mozgást és az esetlegesen a targonca mozgásból adódó sérüléseket.
A raklap feladó pozíció a megfelelő tartógerendákkal és segédgerendákkal biztosítja a kért max. 500 kg/raklap teherbírást. Raklapfeladó pozíció esetén mindig számolnunk kell a rakodásból adódó esetleges dinamikus terhelés átadásából a pódiumra vonatkozólag, így minden ilyen esetben a feladó pozíció vízszintes alsó merevítése szükséges a gyári feszítő elemekkel.
Mivel a felmért igények és az adott méretek alapján biztonsági billenő-kapu nem telepíthető a raklapfeladó lezárására, így az ügyféllel megállapodva görgős toló-kapu került a tervekbe. A raszterosztás és a könnyebb használat miatt, 1500 mm széles toló-kaput javasoltunk és tettünk az ajánlatunkba. A toló-kapunak alapesetben zárva kell lennie, csak a fel és lerakodás időtartamára lehet, szabad nyitott állapotban. A tolók-apu sárga festéssel van ellátva, ezzel is felhívva a figyelmet a használatára.
Az ajánlat és a megrendelés
A megadott tervezési feladat elvégzése után, a javasolt kialakítási elrendezés pontos megrajzolását követően elkészítettük a részletes műszaki jellemzőket tartalmazó, pódium állványrendszerre vonatkozó ajánlatunkat az ügyfelünk részére.
Telefonon egyeztettünk, néhány műszaki kérdést még tisztáztunk a döntés előtt, hogy mindkét fél számára ugyanazt jelentse a megadott ajánlat.
Nagyon fontosnak tarjuk, hogy az ügyfelünk, az ajánlatadási folyamat végére egy számára tiszta és egyértelmű műszaki tartalmat kapjon, a megfelelő részletséggel, ahol az ajánlatban szereplő szolgáltatások (szállítás és szerelés) is kellő kidolgozással szerepelnek az ajánlati ár mellett.
Pár nap elteltével telefonon jelezte ügyfelünk, hogy elégedett az ajánlattal, azt látja benne, amire az ajánlatot kérte, és hamarosan küldi a megrendelést.
Megköszönve visszajelzését másnap meg is kaptuk a megrendelést. A szerződést gyorsan elkészítettük (a pénzügyi osztály elindította a pénzügyi folyamatokat) és nekiláttunk a gyártási folyamat előkészítéséhez.
Minden nagyobb műszaki tartalommal rendelkező (tehát nem pár sor kézipolc) megrendelés esetén, a megrendelés követően egy vak ellenőrzés segítségével, dupla ellenőrzést végzünk adott megrendelés műszaki tartalmán. Így biztosítjuk, hogy a gyártásba adás, csak jó műszaki tartalommal történjen, és ne legyen csúszás a kivitelezési határidőben.
Szerelési feladat előkészítése, helyszíni egyeztetés
Mindent rendben találtunk a felmérés során és a szereléshez szükséges feltételeket és a szerelés körülményeit egyeztettük le, melynek főbb pontjai a következők:
- mikor érkezik a pódium szerkezet elemeit beszállító jármű az ügyfélhez
közösen meghatározott időpontban érkezik a jármű
- milyen csomagokból áll a megrendelés (milyen a leghosszabb elem)
így meg tudja határozni megrendelő, hogy milyen targoncával tudja lerakodni a járművet (általában standard homlokvillás targonca elegendő)
- melyik nap érkezik a szerelőcsapat és ki lesz az általunk delegált szerelésvezető
közösen meghatározott időpontban érkezik a szerelőcsapat
- a megrendelő részéről ki lesz a helyszíni kapcsolattartó
- milyen feltételekre van szükség a szereléshez
- a szerelési területnek tisztának és akadálymentesnek kell lennie
- pár szabad raklapra van szükségünk a szereléshez
- egy hidraulikus raklapemelőre van szükségünk az állványelemek mozgatásához
- villamos áram vételezési lehetőség (az akkumulátoros gépek töltéséhez, fúrógép, ipari porszívó használatához, stb)
- megfelelő világítás
- mellékhelység elérésének biztosítása
- a munkaterületen hagyott szerszámok, munkaidőn túli őrzésének igénye
A telepítés
- A pódium szerkezet oszlopainak faltól mért meghatározott távolsága alapján, az oszlopok és tengelyek pontos pozíciójának meghatározása lézeres mérőeszközzel, és azok felrajzolása a fogadó felületre.
- Az oszlopszerkezet felállítása és főgerendák adott magasságra történő telepítése (fő szerkezet összeállítása)
- Segédgerendák telepítése a főgerendák közé
- Speciális segédgerendák telepítése a légtechnikai cső fogadásához
- Lépcső összeállítása és a pódium szerkezethez illesztése
- Zajcsökkentő gumiprofil felragasztása a gerendák felső felületére
- Járófelület elemek felhelyezése a gerendák tetejére, szükség esetén a járófelület elemek kivágása a szélső oszlopoknál
- Járófelület elemek rögzítése a tartógerendákhoz
- Járófelület elemek kivágása a légtechnikai cső illesztéséhez
Fúrjunk egy lyukat a járófelületbe?!
Egyszerűen igen, de nem akárhogy.
A tartógerendák és a speciális segédgerendák révén, a kivágandó terület nem került alátámasztásra, így az megfelelően kivágható.
Mivel a járófelület elem 100 mm-enkét merevített (bordázott), így a d400 mm-es légtechnika cső igényelt területe, viszonylag könnyen, egy vékony koronggal ellátott sarokcsiszoló segítségével a lemezből kivágásra került. Az így megszületett 400×400 mm-es nyílásba került a légtechnika cső, amit egy a csőre húzható takarólemez zár le, ami lefedi a szögletes nyílás szabadon maradó felületeit.
- Függőleges andrás merevítések, gerendák telepítése az oszlopok közé (adott helyen figyelembe véve az elektromos szekrény pozícióját)
- Vízszintes andrás-merevítések telepítése a tartógerendák alsó részére a megadott pozíciókba (figyelembe véve, hogy hol érkezik a földszintre a légtechnika cső)
- A pódium szinten lévő korlát elemek telepítése az oszlopok közé
- Toló-kapu és kiegészítő oszlop telepítése a raklap-feldó pozíció homlok oldalára.
- A pódium oszlopok lefúrása, a lépcső lefúrása
- Lépcső rögzítése a pódium szerkezethez
- Teherbírás táblák kihelyezése a földszinten és a pódium szinten.
- Takarítás, hulladékok elszállítása
A kész pódium átadása és konklúziók
Megkérdeztük, hogy milyen tapasztalatai voltak a szerelőcsapatunkkal kapcsolatba. (Szükségünk van nekünk is a visszajelzésre az elvégzett munkával kapcsolatban, hiszen mi nem tudunk ott lenni a telepítés során, de minden tapasztalatot, véleményt, hozzászólást szívesen fogadunk, hogy a jövőben is még hatékonyabban tudjuk elvégezni a szerelési feladatokat) Az ügyfél elégedett volt, mind a leszállított pódium szerkezettel, mind a szerelők feladathoz való hozzáállásával kapcsolatban, amit azért mindig jó hallani nekünk. Késztettünk néhány fotót a telepített rendszerről és az átadás-átvételi eljárás során a feladat elvégzésre és befejezésre került.
Végül a végszámlát, a műszaki dokumentumokat átadva, már csak a kötelező éves munkavédelmi felülvizsgálat időpontját egyeztetve, úgy gondolom, mind két fél elégedetten zárta le a projectet.
Honnan is indultunk? Galériás polcot szeretnék.
Ehhez képes egy önálló pódium szerkezet lett telepítve. Ebből a példából is látszik, hogy nagyon fontos az alapadatok megfelelő feltérképezése. A megrendelő tudja, hogy mit akar, tudja, hogy mire van szüksége, tudja, hogy mit szeretne elérni a raktártechnikai fejlesztéssel. Mi pedig tudunk segíteni, hogy a megadott célokat, melyik technológiai eszközzel lehet elérni, figyelembe véve a megrendelő igényeket és a környezeti tényezőket. Az ilyen irányú tervezési folyamat során egy olyan iterációs folyamaton megyünk keresztül, ahol a megrendelő és a cégünk, a saját tapasztalatai alapján építik fel közösen, a minden szempontnak megfelelő, legoptimálisabb és leginkább a megrendelő igényekre szabott megoldást. „A legjobb megrendelő az elégedett megrendelő” Ezzel a gondolattal szeretjük lezárni az adott munkát, ezzel a hozzáállással tudjuk megerősíteni pozíciónkat, és meggyőződésünk, hogy ily módon tudunk további megrendeléseket elnyerni.
Összességében elmondható, hogy a telepített pódium állványrendszer, hosszú évekre megoldja ügyfelünk karbantartó üzemen belüli alapterület problémáját a belmagasság kihasználásával, és a rendezett körülmények, műhely és a raktár szeparációja biztosítják, mind a karbantartó terület, mind a teljes vállalat előírt, üzemszerű és gördülékenyebb működését.
Szerző: Fehér Zsolt
UGP Raktártechnika Kft.
operatív vezető